Facebook
Twitter
Instagram
Bize Yazın
Yarışmalar
Mimarlıkta Kadın Konulu Ulusal Karikatür Yarışması'na Dair
Yarışma Şartnamesi
  11 Şubat 2020
YARIŞMANIN AMACI:

İnsan hayatını etkileyen tasarımları, çizgi diliyle ifade eden mimarlık sanatı ile toplum hayatını eleştirel yaklaşımı mizahi bir çizgi diliyle kullanan karikatür sanatının bir araya getirilmesi amaçlanmıştır.

YARIŞMANIN KONUSU:

Mimarlar Odası Kayseri Şubesi olarak bu yılki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen ulusal karikatür yarışmasının konusu; kadın mimarlarımızın gerek mesleki gerekse özel yaşamlarının mizahi ve eleştirel bir anlatımla ifade edildiği, aynı zamanda kadınların mimarlık mesleğine bakış açısının değerlendirildiği “Mimarlıkta Kadın” olarak belirlenmiştir.

 
KATILIM KOŞULLARI:

1.     Yarışma tüm karikatürcülere açıktır.

2.     Yarışmaya gönderilecek karikatürlerde çizim tekniği serbesttir. Çalışmalar orijinal olmalı, bilgisayar ortamında hazırlanan eserlerin çıktılarında ise sanatçının ıslak imzası bulunmalıdır.

3.     Gönderilecek karikatürlerin boyutu en fazla A3 ebatlarında olmalıdır. Her yarışmacı en fazla 3 (üç) ayrı karikatür ile katılabilir. Eserler bilgisayar ortamında hazırlanmışsa tiff ve jpeg formatında el çizimi olduğu takdirde pdf olarak taranmış şekilde cd veya usb içerisinde katılımcı formu zarfına eklemelidir.

4.    Yarışmacılar, katılımcı formuna, ad ve soyadları ile iletişim bilgilerini (kesin ve açık mektup adresi, telefon numarası ve e-posta adresini) okunaklı olarak yazmalı ve eserlerinin cd veya usb içerisinde kayıtlı halini katılımcı formu zarfına eklemeli.

5.    Karikatürler elden teslimler için en son 02 Mart 2020 Pazartesi günü saat 17:00 ‘a kadar yazışma adresine teslim edilmeli. Posta yada kargo ile gönderilen eserler 02 Mart 2020 tarihinde saat 17:00’dan önce kargo firmasına teslim edilmiş olmalı 4 Mart 2020 Çarşamba günü saat 17:00’a kadar iletişim adresine ulaşmış olması gerekmektedir. Kargo firması vs nedenlerle yaşanılan gecikmelerden şubemiz sorumluluk kabul etmeyip belirtilen tarihlerde teslim edilemeyen eserler değerlemeye alınmayacaktır.

6.    Seçici Kurul tarafından belirlenen finalist eserler 05 Mart 2020 tarihinde kurumumuzun sosyal medya hesaplarından yayınlanacaktır. Benzerlik tespiti için yapılacak itirazlar yarışma jürisi tarafından değerlendirilecektir.

7.    Yarışma jürisi 06 Mart 2020 Cuma günü saat 10:00’da toplanacak. Ödüle değer bulunan eserler 06 Mart 2020 Cuma günü www.kaymimod.org.tr adresimizden ve sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır.

8.    Ödüller, 8 Mart 2020 Pazar günü düzenlenecek törenle sahiplerine verilecektir.

9.    Yarışmaya katılan bütün eserler “Mimarlar Odası Kayseri Şube”nin yayınlarında isminin ve eser adının kullanılması şartıyla kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul eder. Buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya katılım sağlayan bütün eserlerin çoğaltma, işleme, temsil, umuma iletim haklarının ve yayımlanma haklarının kullanımı için “Mimarlar Odası Kayseri Şubesi’ne izin/muvafakatname” verdiğini kabul eder. Başvuru yapan bütün eserler iade edilmeyecek olup Mimarlar Odası Kayseri Şube arşivinde muhafaza edilecektir.

10. Yarışma sonuçlandıktan sonra 3. Şahıslar tarafından iddia edilecek her türlü telif hakkı taleplerinden yarışma jürisi ve TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi sorumlu değildir, doğacak yasal sorumlulukların tümü katılımcıya ait olacaktır.

11.  Eserlerini yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.


SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ:

·         Deniz DOKGÖZ (Mimar, Karikatürist)

·         Hilal ÖZCAN (Öğretmen, Karikatürist)

·         Hakan KELEŞ (Mimar, Karikatürist, İlüstratör)

·         Damla KATUK (Mimar, Çizer)

·         Burcu İMAMOĞLU (Mimar, Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üye)

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ:

·         Halil ÇEVİK (Mimar, Şube Yönetim Kurulu Başkanı)

·         Fatih BOYDAK (Mimar, Şube Yönetim Kurulu Üyesi)

·         Eda VELİBAŞOĞLU (Y.Mimar)

 
YEDEK SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ:

·         Mehmet KEVSEROĞLU (Mimar, Şube Yönetim Kurulu Yedek Üye)

RAPORTÖRLER:

·         Funda Sena EĞİNKAYA

·         Elmas Dilek ÖZDEN

YARIŞMA TAKVİMİ:

İlan Tarihi                                      : 11 Şubat 2020

Son Teslim Tarihi                          : 02 Mart 2020

Finalist Eserlerin Yayınlanması    : 05 Mart 2020

Seçici Kurul Değerlendirmesi       : 06 Mart 2020

Sonuçların Açıklanması               : 06 Mart 2020

Ödül Töreni/Sergi                         : 08 Mart 2020


ÖDÜLLER:

Birincilik Ödülü                     : 4000,00-TL

İkincilik Ödülü                      : 3000,00-TL
Üçüncülük Ödülü                  : 2000,00-TL

Jüri Özel Ödülü                     : 1000,00-TL


ESERLERİN TESLİM VE YAZIŞMA ADRESİ:

Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Tacettin Veli Mah. İnönü Bulvarı 76/B Melikgazi/KAYSERİ

Tel       : 352 222 54 08/352 232 61 49 

Faks     : 352 222 86 95

Email   : kayseri@mo.org.tr