Facebook
Twitter
Instagram
Bize Yazın
Basında Biz
MESLEĞİMİZİN İLKELERİNE VE ETİK DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIN
  25 Temmuz 2022

Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Murtaza ER; bu yıl şehrimizde bulunan Mimarlık fakültelerinden 100 den fazla öğrencinin diplomasını alarak mezun olduğunu belirtti. Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezuniyet töreninde konuşan ER: “ Bugünden itibaren hepiniz mimarlık fakültesi diplomasına sahip birer birey olarak topluma katılacaksınız. Üniversite eğitiminiz sonucundaki kariyer yolculuğunuzda başarılı olmak için gerekli birçok bilgiye sahipsiniz. Ancak “mimarlık” mesleği hiçbir zaman “ben oldum” denilebilecek bir meslek grubu değildir. Dolayısıyla bugün sadece lisans eğitiminiz tamamlanıyor ancak sizler mimarlık adına öğrenmeye ve yetkinlik kazanmaya devam edeceksiniz. Devam edecek olan bu öğrenme sürecinde okuldan size kalan en önemli olgu mesleğimizin ilkeleri ve etik değerleridir.

Sevgili arkadaşlar,

 İlkokuldan lisans eğitiminizin sonuna kadar Cumhuriyetin değerleri ile fikri hür vicdanı hür birer genç olarak yetiştiniz. Bu eğitim sonucu nasıl ki artık ülkemize karşı sorumluluklarımız var ise meslek hayatınızda da bu mesleğin değerlerine sahip çıkma sorumluluğunuz olduğunu unutmayınız.

Tüm bunların yanında meslek odalarımızın bizleri bir arada tutan yegane yapı olduğunu unutmayalım. Mimarlar odamızın mesleki doğrularımızın toplumda karşılık bulması adına gerçekleştirdiği mücadelelerde sizlere her zaman ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle bugün mezun olan tüm meslektaşlarımızı ilk iş olarak Kayseri de olanları şube binamıza başka şehirde yaşayacak olanları o şehrin mimarlar odasına meslek rozetinizi istemeye davet ediyorum.

Meslek hayatınızda karşılaşacağınız tüm zorluklara karşın sizlere Renzo Piano’nun “Mimarlığın en güzel güzelliklerinden biri, her defasında tekrar baştan başlamak…” sözünü hatırlatmak istiyorum. Dolayısıyla arkadaşlar mimarlar her zaman umudu temsil eder diyorum. Her başlangıcınız daha güzel günlere umut olsun inşallah.” dedi.