Facebook
Twitter
Instagram
Bize Yazın
Basında Biz
2.Kayseri Mimarlık Festivali Sonuçlandı
  11 Ekim 2023

         Mimarlar Odası Kayseri Şubesi tarafından ikincisi düzenlenen 2. Kayseri Mimarlık Festivali sonuçlandı. 2 Ekim’de başlayan festival bir hafta boyunca ulusal mimarların yürütücülüğünü yaptığı atölyelerle, yerel mimarlık sergisi ile, canlı performanslar ile ve ulusal alanlarında başarılı mimarların katıldığı söyleşilerle Gevher Nesibe Darüşşifası’nda sonlandı.

Festival Valimiz Sayın Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Melikgazi Belediye Başkanı Doç Dr. Mustafa Palancıoğlu , Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, ve protokol üyelerinin katıldığı açılış töreni ve ulusal mimarlık sergisi açılışı ile başladı. Festival açılışında konuşan Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Murtaza Er: “Savaşlar,iklimsel krizler, küresel salgınlar,afetler yapılı çevremizde önemli tahribatlar oluşturduğu gibi insanlarda mevcut durumundan farklı yaşam ve mekan arayışları oluşturdu. Bu konuların tartışıldığı ve bizim de katıldığımız birçok platform toplantılar gerçekleştirdi. Bugün Kayseri Mimarlık Festivali’nin teması tüm bu olumsuzluklara karşı yeni başlangıçların habercisi olsun diye “yeni hayat”tır. Tüm olumsuzluklara rağmen bizlerin üzerinde olumlu etkiler bırakacağına inandığımız temamızı öncelikle küratörümüz ve danışma kurulundan sonrada 3 gün boyunca alanında ulusal anlamda başarı sağlamış mimarlar, film yönetmenleri, gazeteciler gibi farklı disiplinlerden değerli isimlerden dinleyeceğiz. Her defasında her şartta yeniden başlayabilmenin sembolü olan mimarlığın, konuşulacağı söyleşilerle beraber şehrimizin belirli noktalarında kent keşif rotaları ile geziler düzenleyeceğiz, çocuk atölyeleri gerçekleştireceğiz, film gösterimlerinde bulunup,3 günlük yoğun programın ardından, Cumhuriyetimizin 2.yüzyılına gireceğimiz ekim ayı boyunca bu ayın anlam ve önemine ithafen çeşitli etkinlikleri de yakın zamanda sizlerle paylaşacağız.  Ben öncelikle, Sinan’ın memleketinde mimarlık festivali fikrine sahip çıkan ve zamanla desteği ile daha da ulusal boyuta taşıyacağımıza inandığım Sayın Valimize,yine kadim kentimizin tarihi ruhu ile mimarlık festivalinin ruhunu birleştiren bu güzel mekanı bu organizasyon için bize verip bize destek olan Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve katılımlarından dolayı protokolümüze teşekkürlerimi sunuyorum. Sürecin başından beri bize destek olan ve organizasyonun bu hale gelmesini sağlayıp bize hep anlayış gösteren festival küratörümüz Sayın Kerem Piker ve “yeni hayat”ın mimarı değerli danışma kurulu üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Süreçte emek sarf edip fedakarlık gösteren yönetim kurulu üyelerimize, oda çalışma arkadaşlarımıza, üyelerimize ve öğrenci üyelerimize, festivale katkı sunan değerli sponsorlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Hafta boyunca Mimar Sinan Parkı’nda festival sponsorları ürünlerinin tanıtımlarını yaparken; Gevher Nesibe Darüşşifası ;  söyleşiler, film gösterimi, çocuk atölyesi, kent gezileri gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yaparak mimar, öğrenci ve farklı disiplinlerden yaklaşık 1500 kişiyi ağırladı.